پخش مویرگی یا FMCG چیست؟

پخش مویرگی در واقع یعنی پخش گسترده محصولات به فروشگاه‌ها و مراکز فروش به صورت فیریکی و یا به صورت انلاین است. کالاهای تند مصرف( FMCG ) کالاهایی هستند که خیلی سریع به فروش می‌رسند و تقاضای آن‌ها در بازار زیاد است و برای اینکه این کالاها به موقع به دست مصرف کنندگان برسد باید از پخش مویرگی در این زمینه کمک گرفت.

FMCG

FMCG مخففFast-Moving Consumer Goods است. به این دلیل که این محصولات به قدری پرفروش هستند و سرعت خریدشان توسط مشتری زیاد است که یک فروشنده مجبور است همیشه قفسه‌های فروشگاه‌های خود را با این کالاها مجدد پر کند.

پخش مویرگی چه مزایای دارد؟   

جمع‌آوری کردن اطلاعات درست و به روز از بازار محصولات مواد غذایی

به دست آوردن سهم مشتری و سهم بازار

کاهش یافتن ریسک از دست دادن مشتریان

برقراری ارتباطات خوب با مشتریان و خرده فروشی‌ها

کم شدن رقیبان جدید در بازار مواد غذایی و محصولات بهداشتی

بهتر شدن جریان نقدینگی برای تولید کنندگان

زیاد شدن بلند مدت سود و درآمد

افزایش یافتن اعتبار شرکت در واگذاری نمایندگی‎‌های پخش محصولات در همه کشور

پخش مویرگی چه معایبی دارد  ؟

افزایش یافتن هزینه‌های شرکت در کوتاه مدت

نیاز داشتن به نیروی فروش با تعداد بالا و نیروهای مرتبط با زنجیره پخش

(مانند انبارداری و امور اداری و همچنین مالی)

نیاز داشتن به سرمایه‌های در گردش بالا

برای چه کسب‌وکارهایی مناسب است؟

در پخش مویرگی، عمده‌ی تمرکز بر روی پخش گسترده‌ی محصولات در فروشگاه‌های متفاوت به صورت فیزیکی و حتی آنلاین می‌باشد. و این روش بیشتر وقتی استفاده می‌شود که افراد محصولات مختلفی را در دسترس داشته باشند. پس اگر شرکتی محصولات خود را با پخش مویرگی به دست مصرف کنندگان نرساند، مصرف کنندگان محصولات برندهای دیگر را انتخاب می‌کنند.

در حقیقت در پخش و فروش مویرگی هدف اصلی این است که محصولات در همه جا در دسترس مصرف کنندگان باشد تا خریداران زیادی را جذب کنند. در روش فروش مویرگی، تولیدکنندگان طبقه‌‌بندی بازار را نادیده می‌گیرند و انواع محصولات خود را به استفاده از پخش مویرگی در همه بازارهای پخش خواهند کرد. فروش مویرگی برای محصولاتی بسیار استفاده می‌شود که جزو آن دسته از نیازهای مهم و یا روزانه شهروندان قرار بگیرند؛ مثل مواد شوینده، محصولات آرایشی و بهداشتی، انواع نوشیدنی‌ها، انواع خوراکی و غیره که این‌ها جز محصولات تند مصرف می‌باشند.

پخش مویرگی برای کسب‌وکارهایی که کالاهایی را تولید می‌کنند که باید سریع مصرف شوند مناسب است مانند شرکت‌های تولید کننده محصولات آرایشی و بهداشتی و صنایع مواد غذایی و صنعت مواد شویند و… 

شرکت‌های پخش مویرگی

راهکار بیشتر شرکت‌های پخش مویرگی، این است که محصولات خود را از راه کانال‌های پخش مویرگی پخش کنند ، به این دلیل که پخش مویرگی کالا موجب کم شدن ریسک مالی، کنترل و مدیریت بهتر بازار، رصد بازخوردهای متقاضی، بهتر شدن کیفیت محصولات و دیگر مزایا خواهد شد.

پخش مویرگی آخرین حلقه در زنجیره تامین کالا می‌باشد و شامل قرار دادن محصولات در نقطه پایانی در واقع همان هایپرمارکت‌های بزرگ یا سوپرمارکت‌های کوچک است. اگر بخواهیم واضح توضیح دهیم، شرکت پخش مویرگی، کالاهای خود را تا پایین‌ترین سطح ممکن عرضه خواهد کرد. سیاست‌های پخش مویرگی این است که کالاهایی که نیاز روزانه افراد می‌باشند را توزیع کنند. مثال مهم آن هم محصولات مرتبط با صنعت غذایی و آرایشی است.

پخش مویرگی با آتکو

شرکت پخش آتکو برای تحقق یافتن پخش مویرگی، با کمک گرفتن از سیستم‌های علمی فروش و پیاده سازی سیستم‌های مدیریت کیفیت و پایش پیوسته همواره سعی در رفع کردن نقص‌ها و  بهتر شدن روش‌های اجرایی در پخش مویرگی دارد.

واحدهای ستادی پخش مویرگی شامل تحقیقات در بازار، بازاریابی، پخش، فناوری اطلاعات، برنامه ریزی، کنترل کیفیت محصولات، بخش اداری ، نیروی انسانی، بخش مالی، سیستم و استراتژی، انبار و تامین است. هر کدام از این واحدها وظیفه انجام دادن امور برنامه ریزی و اداری-مالی شرکت پخش آتکو را بر عهده دارند، اما در نهایت هدف همه این عوامل ارتقا دادن میزان فروش شرکت می‌باشد.

بیشتر بدانید: توسعه صنایع غذایی – خلاقیت در فروش مواد غذایی – فروش در صنایع غذایی – بهترین خط تولید مواد غذایی

جمع‌بندی

نوآوری در تولید و فروش محصولات یکی از رسالت‌های شرکت آتکو است. ارزش دادن و سرمایه‌گذاری در بخش تحقیق و توسعه محصولات در دستور کار آتکو می‌باشد. شرکت پخش آتکو امروزه به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین شرکت‌های پخش مواد غذایی کشور شناخته می‌شود رویکرد و برنامه‌ریزی صحیح و تعهد به اجرای درست آن‌ها در سال‌های اخیر موجب رشد و توسعه یافتن این شرکت شده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *