معرفی پلیمر و انواع آن

مواد پلیمری چیست؟ پلیمرها، دسته‌ای از مواد هستند که از مولکول‌های خیلی بزرگ به نام ماکرومولکول‌ها تشکیل شده‌اند. این ماکرومولکول‌ها از واحدهای کوچک‌تری یا مونومرها ساخته می‌شوند. در حقیقت، مواد پلیمری از کنار یکدیگر قرار گرفتن مولکول‌های کوچک‌تری به نام مونومرها به وجود می‌آیند. این اتصال‌ها بین مونومرها با پیوند شیمیایی، زنجیره‌های بلندتری تشکیل می‌دهند که به آ‌ن‌ها ستون فقرات هم می‌گویند.

در تولید مواد پلیمری به دو دسته اصلی پلیمرهای طبیعی و پلیمرهای مصنوعی، دسته بندی می‌شوند. پلیمرهای طبیعی، مانند چوب، لاستیک طبیعی و رزین‌ها هستند. ساختارهای پلیمری از مولکول‌های طبیعی که در محیط زیست هستند به وجود می‌آید. از طرف دیگر، پلیمرهای مصنوعی مانند پلاستیک‌ها، نایلون‌ها و شیشه، به واسطه انسان‌ها با کمک فرآیندهای صنعتی تولید می‌شوند. این پلیمرها بر حسب واکنش‌پذیری در مقابل حرارت به دو دسته ترموپلاستیک‌ها و ترموست‌ها دسته بندی می‌شوند.

مواد پلیمری

مواد پلیمری در حقیقت دسته‌ای از مواد می‌باشند که از مولکول‌های خیلی بزرگ تشکیل شده‌اند. این مولکول‌های بزرگ که با اسم ماکرومولکول‌ها هم شناخته می‌شوند، از کنار یکدیگر قرار گرفتن مولکول‌های کوچک‌تر یا مونومرها ساخته می‌شوند که موجب به وجود آمدن پلیمرها می‌شوند. اگر بخواهیم به زبان ساده‌تر بگوییم، از کنار یکدیگر قرار گرفتن مولکول‌های کوچک‌تر، مونومر و از کنار یکدیگر قرار گرفتن مونومرها، پلیمر ساخته می‌شود. این دسته از مواد پلیمری، علاوه بر لوازم و وسایلی که روزانه با آن‌ها سروکار داریم، ساختار خیلی از مواد طبیعی مانند پروتئین‌ها و سلولز را هم تشکیل می‌دهند. برای اطلاع از فروش مواد پلیمری با ما تماس بگیرید.

مواد پلیمری چیست؟

مواد پلیمری موادی می‌باشند که ساختار مولکولی آن‌ها از تعداد بسیار زیادی اجزایی که به صورت متوالی تکرار شده‌اند تشکیل شده‌ است. به عنوان مثال می‌توانیم از یک نمونه مواد پلیمری پلی اتیلن را نام ببریم . پلی اتیلن‌ها پرکاربردترین پلیمرهای ساخته دست انسان‌ها است که از گاز اتیلن تهیه می‌شود. در نتیجه مولکول پلی‌اتیلن از تکرار شدن واحدهای اتیلن ساخته شده است.

چند نوع مواد پلیمری داریم

به طور کل پلیمرها از لحاظ کاربردی که دارند به سه دسته ترموپلاستیک، ترموست و الاستومر دسته‌بندی می‌شوند. در این بین موادی مثل پشم شیشه وجو دارد که در حقیقت پلیمر سیلیسی هستند.

گروه اول ترموپلاستیک‌ها

این گروه از پلاستیک‌ها وقتی در مقابل حرارت و گرم‌ شدن قرار بگیرند نرم و منعطف می‌شوند و با خنک شدن، سفت و سخت می‌شود این نوع از پلیمرها به راحتی بازیافت می‌شود و اگر مکرر سرد و گرم بشوند این تغیر در دما موجب از بین رفتن، خواص شیمیایی آن‌ها نمی‌شود و فقط با حرارت و گرم شدن، ویژگی فیزیکی آن تغییر می‌کند، و تبدیل به یک ماده نرم و همگن می‌شود که می‌تواند به آسانی تغییر شکل بدهد.

ترموست‌

این نوع از مواد پلیمری دمای ذوب مشخصی ندارند و در برابر گرما  و در مقابل حرارت در ابتدا مقاومت می‌کنند  و در نهایت تخریب می‌شوند و از بین می‌روند اما  هیچ‌گاه  تغیر ساختار فیزیکی در آن‌ها ایجاد نمی‌شود و تبدیل به ماده سیال نمی‌شوند. بر خلاف گروه ترموپلاست‌‌ها، این دست از مواد پلیمری بعد از یک‌بار ذوب شدن و تبدیل شدن به حالت جامد مجددا قابلیت ذوب شدن و استفاده مجدد در تولید و فرآیند دیگر را نخواهند داشت.

خانواده الاستومرها

الاستومر در حقیقت یک ماده با خاصیت ارتجاعی هستند. در حقیقت الاستومرها، تحت قرار گرفتن در فشار و تنش‌های متفاوت تغییر شکل داده اما با قطع شدن وضعیت فشار و کشش، به حالت اصلی و اولیه خود برمی‌گردند. گروهی از الاستومرها که با قرار گرفتن در حرارت، ذوب می‌شوند را در دسته مواد ترموپلاستیک قرار می‌دهند.

آتکو، تامین کننده مواد پلیمری

شرکت آتکو با در نظر گرفتن منابع کشور ظرفیت صنعت پلیمری در تولید، اشتغال‌زایی و ارزش آفرینی به این صنعت وارد شده است. شرکت آتکو در نظر دارد تولیدات خود را مطابق با سلیقه‌های گروه‌های سنی مختلف و هماهنگ با معیارهای جهانی تولید و عرضه کند تا پاسخ مناسبی برای نیازهای جامعه هدف داشته باشد. شرکت آتکو در زمینه تولید و فروش مواد پلیمری می‌تواند راهنمایی لازم را برای شما ارائه کند برای دریافت مشاوره از کارشناسان ما با شماره ما تماس بگیرید.

نحوه سفارش مواد پلیمری

شرکت آتکو با داشتن پشتوانه سال‌ها تجربه و در اختیار داشتن گروه بازرگانی متخصص در زمینه تامین کردن مواد اولیه پلیمری و شیمیایی اقدام به واردات مواد پلیمری کرده است و آماده ارائه خدمت رسانی به تولیدکنندگان گرانقدر است. مدیریت و کارشناسان شرکت آتکو آماده مشاوره و ارائه خدمات برای صادرات محصولات پلیمری در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران و بین المللی می‌باشند. جهت دریافت خدمات و آشنایی بیشتر با ما تماس بگیرید.

جمع‌بندی

خرید مواد پلیمری نیاز به دقت و تحقیق کافی دارد. شما می‌توانید با مطالعه و بررسی خواص و کاربردهای انواع مواد پلیمری، مقایسه قیمت از تامین کنندگان مختلف و در نظر داشتن شرایط پرداخت و حمل و نقل، مواد پلیمری متناسب با کسب‌وکار خود را با بهترین و مناسب‌ترین قیمت و شرایط خریداری نمایید. همین طور مطمئن بودن از کیفیت و مشخصات فنی پلیمر خریداری شده خیلی مهم است. در نهایت با داشتن صبر و حوصله و تلاش برای انتخاب بهترین گزینه، می‌توانید خرید خوبی از مواد پلیمری مورد نیاز خود داشته باشید شما می‌توانید با کارشناسان ما در شرکت آتکو تماس بگیرید و پس از دریافت مشاوره و راهنمایی‌های لازم مواد پلیمری مناسب را خریداری کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *